Sopockie Wodne Ochotnicze pogotowie Ratunkowe

Miasto Sopot

Grupa Operacyjna

Warsztaty dyspozytorów 601 100 100 i grup interwencyjnych w Sopocie!

Skąd pomysł na organizację warsztatów?
 
Już od dłuższego czasu nosiliśmy się z zamiarem organizacji takich warsztatów. Nie ukrywamy, że inspiracją do organizacji warsztatów były nasze własne potrzeby i doświadczenia – ostanie lata, niestety, przyniosły zwiększoną liczbę zdarzeń dotyczącą zarówno poszukiwań, jak i prób samobójczych. Chcieliśmy stworzyć okazję do wymiany doświadczeń, rozmów na temat udoskonalenia systemu oraz wspólnych ćwiczeń. A to wszystko w jednym celu – żeby jeszcze skuteczniej nieść pomoc, wszystkim tym, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie nad wodą.
 
Jaki był temat przewodni warsztatów?
 
Skupiliśmy się na działaniu dyspozytorów/grup interwencyjnych w przypadku zdarzeń z dużą liczbą zaangażowanych sił i środków – takich jak np. poszukiwania osób zaginionych na wodzie.
Kogo zaprosiliśmy?
Postawiliśmy na sprawdzonych instruktorów i prowadzących, którym zależało na przekazaniu praktycznej wiedzy i podzieleniu się swoimi doświadczeniami i wyzwaniami, z jakimi przyszło im się zmierzyć.
 
Uczestnicy mogli posłuchać:
Negocjator i psycholog policyjny – poruszyli oni tematy związane z tym jak prowadzić rozmowę z osobą, która chce popełnić samobójstwo (jak wspominaliśmy - ostatnio dużo jest takich zgłoszeń).
Dariusz Kwiatkowski – instruktor motorowodny, były operatora łodzi bojowych - poprowadził on zajęcia teoretyczne i praktyczne dotyczące nawigacji i techniki pływania na falach.
 
Rafał Sroka, Marcin Burda – kolejno: wieloletni koordynator sopockiego kąpieliska oraz wieloletni prezes SWOPR, którzy poprowadzili wykład na temat poszukiwania osób zaginionych na wodzie z perspektywy ratowników pracujących na plaży, oraz standardy wypracowane przez SWOPR po ostatnich sezonach.
 
Marcin Dzięgielewski – były kierownik grupy interwencyjnej SWOPR, który zaprezentował i omówił kilka zebranych materiałów video z naszych najciekawszych i najtrudniejszych akcji poszukiwawczych na zatoce gdańskiej oraz omówił wnioski, jakie wyciągnęliśmy z tych akcji. Podczas wykładu poświęciliśmy również chwilę czasu na dyskusję z tematem przewodnim: „Czy warto zbierać takie materiały wideo z akcji?”
 
Oczywiście, czym byłyby warsztaty bez praktyki!
 
Uczestnicy mieli okazję zaliczyć rejs po zatoce gdańskiej, podczas którego mogli spróbować swoich sił w pływaniu RIBem przy zafalowaniu - pod okiem Dariusza, Marcina i Rafała. A dodatkowo mogli podziwiać teren portu Gdańsk z wody!
 
Nie zabrakło też sprawdzianu zdobytej wiedzy – w czwartkowy wieczór, zorganizowaliśmy akcje poszukiwawczą przy sopockim molo, w której wziąć udział mogli wszyscy uczestnicy warsztatów.
Chcieliśmy, aby nasze warsztaty nie były zwykłymi warsztatami, zależało nam na stworzeniu przestrzeni na swobodą, otwartą i kameralną wymianę myśli i doświadczeń pomiędzy uczestnikami. Z warsztatów oprócz wiedzy wynieśliśmy również ciekawe kontakty i zacieśniliśmy więzi w środowisku ratowniczym w całej Polsce.
 
Z tego miejsca dziękujemy:

Zobacz również

Ważne informacje